MIKLAS MANNEKE (JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA)

milas nahled

Tomuto jihoafrickému scénáristovi a režisérovi s německými kořeny se do našeho podvědomí povedlo dostat především jeho filmem KanyeKanye. Ten natočil na filmové škole AFDA v Johannesburgu a zaznamenal s ním obrovský úspěch po celém světě. Šedesátkrát byl vybrán do hlavní soutěže a pětadvacetkrát získal hlavní cenu - a to mimo jiné i na našem festivalu. To ale není jediný úspěch tohoto autora - Například se svým filmem E-lectricty získal deset ocenění. Miklas nezahálí a už pracuje na dvou nových filmech.

"Jeden je o holčičce, která se rozhodne žít v koruně stromu, kterému hrozí pokácení. Film nám ukáže jak tam nahoře jí pracuje a dokonce i navazuje vztahy."

Mannekeho zajímají a inspirují hnutí, která proti velkým silám vedou malí lidé. Právě toto chce ve svých nových projektech prozkoumat

 

CLAUDI NIUBÓ (ŠPANĚLSKO)

claudi nahled

 Claudi Niubó se narodil v Barceloně a v Československu absolvoval na Famu obor dokumentární režie. Po promoci zde pracoval ve funkci pomocného režiséra po boku J. Jireše a F. Vláčila, ale podíval se i do Francie, kde spolupracoval s J.L.Richardem. V letech 1973 až 1977 zastupoval svaz španělských producentů pro východní země se sídlem v Praze. Od roku 1978 do 1992 výkonával stejnou činnost pro Ústřední ředitelství španělské kinematografie. V roce 1993 začal pracovat v Madridu na Ministerstvu kultury v Institutu kinematografie, kde ukončil spolupráci v roce 2008. V letech 2002 až 2005 byl zástupcem španělské kinematografie v Eurimages. 

Od roku 2009 spolupracuje s MFF Karlovy Vary jako zahraniční konzultant.

 

HEMANT SHARDA (SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ)

hemant small

Hemant Sharda přichází z Národní Filmové a Televizní školy, nedávno zvolené nejlepší mezinárodní filmovou školou magazínem Hollywood Reporter.
NFTS (National Film and Television School) je předním centrem pro magisterský a profesionální trénink ve filmové a televizní branži, nabízejícím plné magisterské a diplomované kurzy ve všech klíčových oborech. Hermant Sharda na NFTS strávil celkem 12 let a mimo zastávání jiných funkcí je vedoucím distribuce, takže se stará o oddělení, které je odpovědné za distribuci všech filmů NFTS, jak v okruhu světových filmových festivalů, tak i pro komerční účely.

 

ANDRZEJ WOLF (POLSKO)

aw 350

Andrzej Wolf (PolskoKameraman, režisér a pedagog Varšavské filmové školy. Svá studia ukončil v roce 1978 na filmové škole v Lodži a od té doby se podílel na desítkách různých projektů - od seriálů, přes hrané filmy, až po ty dokumentární. Jako kameraman pracoval na vzniku filmu Polská sibiriáda (Syberiada polska, 2013) a tuto profesi spojil s režisérskou v dokumentárním filmu Příběh Ireny Sendler (Historia Ireny Sendlerowej, 2015), který Vám na našem festivalu představí. Jeho přínos polské kinematografii byl uznán i oficiálně, když si v roce 2006 převzal cenu za celoživotní tvorbu.

 

MORISS ISSA (ČESKÁ REPUBLIKA)

s 240

Moris Issa, filmový režisér a scénárista, narozen v roce 1945 v Alepu v Sýrii. V letech 1963-68 studoval režii na pražské FAMU a ještě před ukončením studia začíná profesionálně spolupracovat s Československou, později Českou televizí a soukromými TV stanicemi. Natočil pro Filmové studio Barrandov celovečerní hraný film Bizon (1989), dále nespočet televizních hraných i dokumentárních filmů. Je autorem řady scénářů. V posledních letech se věnuje i pedagogické činnosti na filmových školách.